شوهران تنبل*


–          چرا مردان در کار خانگی مشارکت نمی‌کنند؟

 +  چون بلد نیستند.

 –          چرا بلد نیستند؟ چرا یاد نمی‌گیرند؟

 + چون به طور سنتی  کار خانه وظیفه زن و کار بیرون وظیفه مرد است و از کودکی به این منظور آموزش ندیده‌اند.

 –      آیا مردانِ زنانی که بیرون کار می‌کنند (یادگرفته اند بیرون کار کنند) به آنان کمک می‌کنند؟

 + معمولن خیر، چون «مسئولیت» تأمین هزینه های خانواده بر عهده آنان است و به همین اعتبار «مسئولیت » رتق و فتق مسائل داخل خانه به عهده زنان است.

 –          آیا مردان زنانی که در تأمین هزینه های منزل به مردشان کمک می‌کنند، در منزل به زنشان کمک می‌کنند؟

 + معمولن خیر، چون حتی اگر شان و وقتشان را اجلّ از این مسائل ندانند، بلد نیستند…

 الف- یکی از رایج‌ترین بحث‌ها در جمعهای زنانه (جوان ترها) صحبت از مشارکت بسیار پایین مردان در امور منزل است. بالغ بر هشتاد درصد زنانی که می‌شناسم از مردانشان در این زمینه شکایت دارند. برخی به زبان می‌آورند و برخی که اصرار فراوانی بر حفظ حرمت همسرشان پیش سایرین دارند از لابه لای حرفهایشان پیداست.

 اما چیز دیگری هم مشخص است و آن اینکه در بسیاری از موارد خود زنان به مردهایشان اجازه مشارکت نمی‌دهند. «چون برای درست کردن یک غذای معمولی هرچه ظرف در آشپزخانه هست را کثیف می‌کند» یا «ظرف‌ها را پر از چربی و لکه می‌شوید» یا «خیال می‌کند وقتی تمیز کردن جایی برعهده‌اش گذاشته می‌شود به معنای آن است که وسایل آن را به جای دیگری برده و رها کند» یا «لباس‌ها را مچاله پهن می‌کنند» یا «گوشت و سبزی‌ها را بدون صاف کردن پاکت فریز می‌کند» یا «سرسری جارو و گردگیری می‌کند» و…این روایت مکرر در حرف‌های همه‌شان هست که مردها نه تنها کمکی نمی‌کنند که کار آنها را دوبرابر کرده، توهم کمک و مشارکت برشان می‌دارد و منت دردسرهای ایجاد شده را می‌گذارند…

ب- می‌گویند نق نباید زد، تشویق باید کرد، اعتماد به نفس باید داد، تشکر باید کرد، خسته نباید شد، دست نباید کشید… و نباید پرسید چرا؟ به نظر می‌رسد واقعن چاره دیگری هم نیست. سی/ سی‌وچند سال اینطور بزرگ شده‌اند که مثل پروانه گردشان گشته‌اند و نگذاشته‌اند بفهمند لباسهایشان کی کثیف و کی شسته و کی اتو کشیده می‌شود. سی/سی‌وچند سال در تمام مهمانی‌ها فقط نشسته‌اند و حرفهای مهم زده‌اند یا بازی کرده‌اند و حتی نفهمیده‌اند بشقاب زیر دستشان کی خالی می‌شود. خانه چطور تمیز می‌شود. غذا چطور پخته می‌شود. چه کسی می‌خرد. چه کسی می‌شوید و بسته بندی می‌کند و جا می‌دهد. چه کسی چمدان‌های سفر را می‌بندد. چه کسی باز می‌کند و جا می‌دهد…و این انگشت اتهام را بیشتر از همه به سوی مادرانِ فداکار نمونه‌ی گم در هاله‌ی تقدس می‌کند. زنان ساکت و بی ادعایی که برنامه‌های بی‌مایه ی خانوادگی تلویزیون ما ستایششان می‌کنند و از آنها که تمام مدت خیره به زمین دارند خجالت می‌کشند تقدیر می‌کنند.

ج- جالب اینکه بسیاری از مادران امروز، همان مبارزانِ معترضی که از دست مادرانشان و پدرانشان و برادرانشان و شوهرانشان و مادرشوهرهایشان و برنامه های تلویزیونی و مجری خبیث برنامه زنده باد زندگی حرص خورده‌اند، تنها کاری که برای مقابله انجام می‌دهند این است که دخترهاشان را هم مثل پسرهایشان بارآورده اند. کور نسبت به زحمات دیگران، قدرناشناس، تنبل، بی مسئولیت، طلبکار، دست و پا چلفتی و … که به قول سعیده :«در مواجهه با هر مسئله‌ای فورن صورت مسئله را پاک می‌کنیم»

* نام یک کتاب است؛ شوهر تنبل : چگونه مردان را تشویق کنیم تا در خانه داری و مراقبت از فرزندان کمک کنند، نویسنده:جوشوا اکلمان، مترجم:مهدی قراچه داغی

مرتبط

 از مادری تا مادرشوهری

 هیولاهای نازنین

 آشپزخانه ای از آن خود

 روز مضاعف

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s