بوسه تاریخی!


الف- یکی از مشهور‌ترین عکسهای خبری دنیا مربوط به بوسه یک ملوان آمریکایی و یک پرستار است.  دوربین خوش شانسی این بوسه‌ی ناشی از شعف پایان یافتن جنگ جهانی دوم را ثبت می‌کند. این بوسه تاریخی که از آن با عنوان نماد پایان یافتن جنگ جهانی دوم یاد می‌شود  در ۱۴ آگوست ۱۹۴۵ در خیابانی اتفاق افتاده است که خاطره آن را با مجسمه‌ای شبیه به تصویر در خود جاودانه کرده … خانمی که سال‌ها بعد ادعا کرد زن تصویر است در روایت این حادثه گفت: « من در بین استقبال كنندگان ارتش آمریكا بودم كه ناگهان حس كردم بازوانی مرا در آغوش كشید و قبل از اینكه بتوانم واكنشی نشان بدهم  مرا بوسید . فقط میدانستم كه یك ملوان بود و هنگام بوسه من چشمانم را بستم بنابراین هیچگاه صورت ملوان را ندیدم . من اجازه دادم مرا ببوسد زیرا جنگ تمام شده بود و آنها از جنگ سختی به خانه باز میگشتند آنها برای وطنشان جنگیده بودند».

ب- داستان بعدی مربوط به ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ است. روز سرنگونی حسنی مبارک در میدان التحریر مصر. لارا لوگان، خبرنگار تحلیل گر شبکه سی بی ‌اس با هیجان مشغول تهیه گزارش از شور و شوق مصریان پیروزمند است که «جمعیت دیوانه‌وار لارا را از گروه جدا می‌کند، لباس را از تن او می‌کند، و در حالی که به قصد تکه تکه کردنش از هر سو او را به یک سمت می‌کشند و بر او چنگ می‌زنند و مو‌هایش را می‌کشند، بار‌ها و بار‌ها به او تجاوز می‌کنند. او همه این لحظات هر بار که به بالا نگاه کرد، تلفن‌های همراه را می‌دید که در همین حال از او فیلم و عکس می‌گرفتند…» او درباره این حادثه گفته است: «شکی نداشتم که دارم می‌میرم. نه تنها می‌میرم، که این مرگ شکنجه‌بار قرار است تا ابد ادامه داشته باشد»… گفته می‌شود حوادث مشابهی در شب مذکور رخ داده است…

ج- از نفس این اتفاق، زمانش، مکانش و عاملانش نمی‌توان ساده گذشت. زنان و مردان معترضی که از ظلم و تعدی خسته‌اند، پس از یک تلاش دلیرانه و نفس گیر برای سرنگونی دیکتاتور، آن زمان که از عطر پیروزی سرمست‌اند چه می‌کنند؟ این پیروزی واقعن متعلق به چه کسانی است؟ حقیقتن در پی چه آرمانی بوده است؟ با چنین پیش درآمدی سهم زنان مصری چه خواهد بود؟

 مصر یکی از پیشگامان وبزرگ‌ترین مرکز رشد و توسعه تئوریک فمینیسم اسلامی است. با این حال، به نظر می‌رسد در آنجا هم، مانند سایر کشورهای اسلامی، تفکرات فمینیستی نتوانسته‌اند از ذهن و زبان گروه اندکی از نخبگان فرا‌تر/فروتر روند و به درون جامعه نفوذ کنند. نه تفکرات فمینیستی که حتی ابتدایی‌ترین مفاهیم مربوط به انسان دنیای مدرن… این مردان همچنان پیروزیشان بر سلطه گران را با اعمال سلطه بر تن های زنانه جشن می‌گیرند؛ چنان که در کشورهای مجاور از‌‌ همان برای تهدید و تحقیر یکدیگر استفاده می‌کنند. ارزان و اثر گذار…

د- این‌ دست خبرهای تکان دهنده و واقعیات هر روزه‌ای که در زندگی شخصی خود و اطرافیانمان، در خبرهای داخلی مان و در کوچه و خیابانهای شهرمان با آن مواجه می‌شویم، موانع پیش روی تلاش برای دستیابی به حقوق برابر انسانی برای زنان و صعوبت رخنه درباورهای مذهبی، عرفی و فرهنگی مردمانی را به رخ می کشند که هر از گاهی تمام امیدهای نحیف فعالان حقوق زنان در این کشورها را به یاس مبدل می کنند. زن درباور امت پیامبری که خود را تمام کننده مکارم اخلاقی می‌دانست هنوز تا به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک انسان کامل  عمیقن فاصله دارد؛ دست بالا پرچم امتی است که تقرب و تفاوت و تفوق و تملک خود را، در داخل و خارج از کشور، با مستوری زنانشان به رخ می‌کشند.

برای اطلاعات بیشتر نک:

درباره عکس تاریخی بوسه پایان جنگ

روایت لارا لوگان از تجاوز در قلب انقلاب

مطالب مرتبط

چرا فمینیسم در ایران نمی‌گیرد؟

چرا نیاز داریم فمینیسم در ایران بگیرد؟

تحقیر مسئله؛ تشخیص مسئله

 جان زنانه جنبش

لیلا احمد

جنسیت، ناسیونالیسم و تجدد در ایران

         پ.ن: چند روز پیش در مترو درحالیکه همه داشتند از ازدحام جمعیت خفه می‌شدند، دوتا از خانم‌ها شروع کردند به گله و شکایت که هم در واگن بانوان مترو و هم در اتوبوس‌های بی ‌آر تی فضا ناعادلانه تقسیم شده است و گاهی فشار جمعیت غیر قابل تحمل می‌شود. گفتم: «خواستند فشار قبر یادمان نرود» خانم‌ها به طرفم برگشتند. یکیشان گفت: «این‌ها را تحمل می‌کنیم که بهشتی باشیم». گفتم: «می‌ترسم تو جهنم هم یک جای تنگ خفه‌ای به‌مان بدهند». خانم مذهبی بسیار محجبی با صدای بلند و عصبانی گفت: «نه دخترم. خدا عادله. این دنیا را داده به اینا [با سر اشاره به واگن مجاور] اون دنیا مااال ماست» تکرار کرد: «خدا عادله».


Advertisements

11 دیدگاه »

 1. مهران نوری said

  از اون تجاوز عکس یا کلیپ نداری بیشتر محکومش کنیم

 2. سحر said

  درود مریم بانو
  از گودر مطالبتو دنبال میکنم اما این پستت وادارم کرد بیام کامنت بذارم واقعا حسی که باهاش نوشتی رو درک کردم.
  استوار باشی.

 3. طوبی said

  مریم خانم سلام
  متاسفانه در جوامع اسلامی از این دست اتفاقات کم نیست و خود جای بحث بسیار دارد ولی این روایت در آن شب کمی شبه انگیز است.هر کس این ماجرا را میشنود اولین چیزی که به ذهنش میرسد این است که مرده شور انقلابتون رو ببرم و من فکر میکنم این فیلم همین را القا میکند نه مسئله ی زنان را.
  شاید بهتر است این ماجرا را از بعد سیاسی بررسی کرد تا فمینیستی

  • طوبی جان
   باریک بینی ات به جاست. شاید وارد هم باشد، باتوجه به روحیاتی که از خودمان سراغ داریم حتمن از این زوایه هم تحلیل خواهد شد … با تمام این اوصاف، مایلم روی نگاهم به مسئله تاکید کنم، بدون اینکه قصد تعمیم دادن داشته باشم، باید بگویم تجربه زیسته مان نشان می دهد که چنین رفتارها و برخوردهایی اصلن شگفت انگیز و دور از انتظار نیست. نشانه هایی که اغلب به دلیل برخی ملاحظات نادیده گرفته می شوند.

 4. دورگه said

  ربطی به فمنیسم نداشت البته

 5. ساجده said

  من همه ی دردم این است که زنان هنوز خود را به رسمیت نشناخته اند…………….

 6. سمیرا said

  مریم خانم سلام
  راستش من که عکسی از اون جنایتی که در مورد لارا لوگان، میگی پیدا نکردم مطمئنم خودت هم عکسی از اون همه موبایلی که میگی ندیدی . حتما شک هم نکردی شاید این موضوع به این صورت نبوده شاید یک کلاغ چل کلاغ شده باشه شاید صهیونیست ها در حمایت از بزرگترین حامی خود در منطقه همچین شایعه ای را راه انداختند . متاسفانه همه قضاوتها رنگ و بوی سیاسی گرفته و از حق و وجدان و حقیقت خبری نیست . چون دولت ایران از انقلابهای منطقه حمایت میکنه ما هم با با صهیونیسته هم صدا بشیم؟ واقعا» جای تاسف داره سرکار خانم ! فاین تذهبون ؟!!!

  • سمیرا جان
   حق با شماست . من خبر را از چند خبرگزاری چک کردم و البته تصویری دیدم که ظاهرن مربوط به لحظاتی قبل از ماجراست. که اگر فیلم و عکسی هم باشد و همه ببینیم می دانیم که میشود فاقد اعتبار باشد و کار صهیونیست ها. قصد من اینجا بحث سیاسی نیست. از این دو شاهد که مستند به منابع خبری است که مسئولیت صحتش را برعهده دارند استفاده کردم تا حرف دیگری بزنم که ارتباطی با دولت ایران یا صهیونیست ها ندارد. ما در جامعه ای زندگی میکنیم که تجربه زیسته زنهایش کما بیش با چنین فضاهایی آشناست. پیش تر تاکید کنم این به آن معنا نیست که صهیونیست ها یا غربی ها خوشبختند یا این چیزها را ندارند. هر جامعه ای مسائل خودش را دارد و تفاوت های عمیقی با دیگر جوامع. این چیزها از مسئله های ما و جوامع مشابه ماست.
   پاینده و پوینده باشید

   • ezati said

    سلام می خواستم بدونم این صفحه وب زیر متعلق به شماست؟
    http://www.cloob.com/profile/blast/list/username/maryam_nasr13

   • طبیعتن همه صفحه ها با نام «مریم نصر» یا «مریم نصراصفهانی» در فضای مجازی متعلق به من نیست. در واقع هیچ صفحه ای جز این وبلاگ توسط من اداره نمی شود.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s