انی

درویشی پرسید که یا شیخ!

بندگی چیست؟

گفت:

خدایت آزاد آفرید، آزاد باش.

(لندن اول اکتبر 1847 – مَدرَس 20 سپتامبر 1933)

آنی در یک خانواده ایرلندی تبار کاملن مذهبی به دنیا آمد. کودکی تلخی داشت، پنج ساله بود که پدرش را از دست داد. مادرش که قادر به تامین هزینه های او نبود، او را به یکی از دوستان خانوادگی سپرد. آنی از خانواده جدا شد و تا سن شانزده سالگی زیر نظر او تحصیل کرد.  تنها و سرگشته بود، پس به اولین گزینه همه دختران برای رهایی از تنهایی تن داد و پیشنهاد ازدواج  فرانک را که مدیر مدرسه و  کشیشی  عرفی بود، قبول کرد. خیلی زود و با فاصله اندک یک دختر و یک پسر به دنیا آورد. بچه ها آهسته آهسته بزرگ می شدند و فرانک در کار پیشرفت می کرد، اما هیچ چیز اندوه و تنهایی او را از بین نمی برد. آنی با وجود همسر و بچه ها هر روز بیشتر و بیشتر احساس  سرگشتگی می کرد.  به باورهای مذهبی اش شک کرده بود و در خلوت بحران معنوی شدیدی را تجربه می کرد. تا اینکه در بیست و شش سالگی بالاخره تصمیمش را گرفت: رساله ای در نقد مسیحیت نوشت و از حضور در مراسم عشا ربانی سر باز زد. همین باعث شد تا همسرش از او بخواهد  آنها را ترک کند…

آنی  به تنهایی پای در راه جستجوی حقیقت گذاشت. با نظریات بی خدایان افراطی از جمله چارلز بردلا(Charles Bradlaugh) آشنا شد. در همین زمان متوجه استعداد فوقالعاده اش در سخنرانی های عمومی شد. زمانی که بردلا یکی از سخنرانی های او را شنید به او پیشنهاد همکاری در مجله شان را داد. آنی به جمع متفکران آزاد پیوست و شروع به سخنرانی ضد تعصبات مذهبی و خرافات کرد. او و بردلا به هم علاقمند شدند اما انی هرگز نتوانست قانونن از همسر قبلی اش جدا شود و با چارلز ازدواج کند. علاوه بر انتقاد از مسحیت  با جدیت از حقوق زنان دفاع می کرد و معتقد بود :«اگر کتاب مقدس و مذهب راه حقوق زنان را مسدود کرده اند، پس این هر دو را باید کنار زد.» تا آنجا که کتابی با عنوان انجیل بی خدایان نوشت. دیدگاه های افراطی آنی درباب بی خدایی و وضعیت او به عنوان زنی که جدا از همسرش زندگی و با مرد دیگری همکاری می کند، فمینیست های آن زمان را وادار می کرد از او و فعالیت هایش فاصله بگیرند. آنی نخستین کسی بود که از کنترل موالید در انگلستان دفاع کرد.

در پی فعالیت های آنی و چارلز و نشر افکارشان، دادگاه آنها را به جرم ارتباط نامشروع احضار کرد. آنی در دادگاه دفاع جانانه و تاثیر گذاری از خود و افکارش کرد. با این حال او و چارلز مجرم شناخته شدند. دادگاه به جرم فروش کتب ضاله آنها را به پرداخت دویست پوند جریمه و تحمل شش ماه حبس محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر مردود اعلام شد. اما آنی درگیر کشمکش قانونی دیگری برای به دست آوردن سرپرستی فرزندانش شد، که ناکام ماند.

او در خلال سالهای بعد به مبارزات اجتماعی اش برای بهبود وضعیت شغلی  و شرایط زندگی کارگران، برابری حقوق زنان و یافتن راهکارهایی برای کنترل بارداری ادامه داد. سخنرانی های به یادماندنی کرد و کتاب و مقاله نوشت.  تلاش هایی برای ادامه تحصیل انجام داد و مدتی روابط عاشقانه ای با ادوارد اولینگ(Edward Aveling)، از فعالان سوسیالیست، داشت. این رابطه به خاطر علاقه ادوارد به الینور مارکس(Eleanor Marx.)، که او هم از فعالان فمینیست بود دوام زیادی نیافت. بعد از آن با جرج برنارد شاو آشنا شد و تلاش و اشتیاقش را وقف سوسیالیسم کرد.  شخصیت رینا در  سلاح ها و انسانها ی شاو از آنی الهام گرفته شده است. او به طور ویژه به مشکلات زنان کارگر توجه می کرد و در زمینه مشکلات جسمی، معیشتی و بهداشتی آنان می نوشت. همراه کارگران اعتصاب می کرد، برایشان سخنرانی می کرد، درباره مشکلاتشان مقاله و رساله می نوشت و تلاش می کرد تا صدای کارگران در رسانه های شنیده شود.

اما انی چهل و چند ساله  هنوز احساس می کرد که تنهاست. او از مشهورترین بی خدایان و فعالان و مصلحان اجتماعی در انگلستان بود. دوستان زیادی داشت. اما همچنان احساس می کرد در جستجویش برای حقیقت ناکام مانده است. در همین زمان بود که طی اقدامی عجیب راه خود را دوباره عوض کرد. به مسیری رفت که نزدیک ترین دوستانش از جمله شاو و حتی بردلا را از دست می داد. او با خانم هلنا بلاواتسکی(Helena  Blavatsky) ملاقات کرد و به آیین رمزی او تحت عنوان «تئوسوفیا» علاقمند شد. تئو سوفیا ملغمه ای از آموزه های فلسفی، رمزآمیز و تعالیم عرفانی هندوییسم و بودیسم بود. آنی به مطالعه مبانی این آیین پرداخت و به حلقه تئوسوفیان پیوست. به هند که به باور او سرچشمه خرد باستان بود رفت، گیاهخوار شد، ساری پوشید و تمام استعداد و سرمایه معنوی خود را صرف ترویج این آیین عرفانی، تلاش برای بهبود زندگی مردم هند، استقلال این کشور و تدوین آموزه های ادیان کشور هند کرد. سانسکریت آموخت و برخی کتب مقدس آیین هندو را به انگلیسی ترجمه کرد. همزمان که برای تحصیل دخترکان هندی و ممنوعیت ازدواج کودکان تلاش می کرد، ارتباط خود را با فعالان حقوق زنان در انگلستان حفظ کرد. تئوسوفیا به همت مطالعات و آثار آنی پر و بال گرفت و قوام یافت.

انی از همان ابتدای ورود به هند به قوانین انگلیسی  بیش از مشکلات فرهنگ کهن هند اعتراض داشت. او به شیوه اعتراض های مدنی گاندی معتقد نبود. روزنامه و کیپین های مبارزاتی تاسیس کرد و به مبارزه آشکار برای استقلال هند و حق رای زنان هندی پرداخت. محبوبیت بالای او در هند باعث شد بازداشت اش بی اثر و نا موفق باشد. و انی به بخش غیر قابل تفکیکی از تاریخ مبارزات مردم هند برای استقلال تبدیل شود.

آنی در سال پایانی حیاتش، شاگردش، کریشنامورتی را به عنوان کسی که بالقوه پیامبری جهانی است به دنیا معرفی کرد. کسی که به باور او میتوانست رهبری معنوی تئوسوفیا را پس از او به عهده بگیرد. او در سن86 سالگی در مدرس درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد، در حالیکه همچنان در جستجوی حقیقت بود. از او که هرگز به پرسش ها و اتش ذهنش برای جستجوی حقیقت پشت نکرد، بیش از صد کتاب و رساله به جا مانده است.

کتابشناسی انتخابی آنی بسانت (وود)

The Political Status of Women (1874)

My Path to Atheism (1877)

The Law Of Population (1877)

Marriage, As It Was, As It Is, And As It Should Be: A Plea For Reform (1878)

Autobiographical Sketches (1885)

«Why I became a Theosophist» (1889)

Annie Besant by Annie Wood Besant at Project Gutenberg (1893)

The Ancient Wisdom (1898)

Thought Forms (1901)

Bhagavad Gita (translation) (1905)

Introduction to Yoga (1908)

Australian Lectures (1908)

Occult Chemistry

Initiation: The Perfecting of Man (1923)

The Doctrine of the Heart (1920)

Esoteric Christianity

The Future of Indian Politics (booklet), Theosophical Publishing House, Adyar, 1922

برگرفته از

Encyclopedia of Women Social Reformers, «Besant, Annie», Helen Rappaport, California ,ABC-CLIO,200,p71-5.

دانشنامه بریتانیکا و برخی منابع اینترنتی

 اطلاعات بیشتری درباره تئوسوفیسم به زبان فارسی را  اینجا ببینید

مطالب مرتبط

فاطمه مرنیسی

لیلا احمد

ساندرا هاردینگ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s