گورهاي خري


 الف– مثل یک موجود زنده است. تنومند است. مغز دارد. چشم دارد. گوش دارد. دست دارد و پا دارد و سلسله اعصاب قوی و تحریک پذیر؛ و قلب و هزاران هزار رگ و مویرگ که خبر می‌برند و می‌آورند و غذا. سنت دوجنسه است. خودش را بارور می‌کند و عین خودش را می‌زایاند. خودش را تکرار می‌کند برابر اصل…

 تار عنکبوت است. با روابط گسترده، ظریف، پیچیده ولی استوار. چسبناک است. آدم‌ها را گرفتار می‌کند… که نمير‌د… که نمیرند.

‌گاه گاه عفونتی هم اگر بکند، از پس‌اش بر می‌آید. مثل خیلی از جانوران بلد است چطور خودش را درمان کند. مردنی نیست. نه به این راحتی.

 ب- یک جنگل بزرگ، پر از شیر و گورخر. شیر‌ها یک طرف، گورخر‌ها یک طرف. همه روابط و مناسبات هم روی حساب و کتاب. شیر‌ها حال و جایشان بهتر است چون شیرند ولی نه اینکه خبری باشد. گورخر‌ها ناراضی نیستند. همه عادت کرده‌اند.

حالا در دنیای بدون مرز یک شیرپاک خورده‌ای پیدا می‌شود با کلی سروصدا و تبليغ علف وارداتی می‌آورد توی جنگل می‌دهد بچه‌های بعضی از این‌ها می‌خورند. شیر‌ها علف وارداتی خوار می‌شوند، گورخر‌ها هم. بچه‌ها با هم دوست می‌شوند. بازی می‌کنند. قهر می‌کنند. آشتی می‌کنند. بزرگ می‌شوند.

 شیر‌ها دوست ندارند بچه‌هایشان گورخر صفت شوند. گورخر‌ها بخاطر بچه‌هایشان می‌ترسند. بهشان می‌گویند بزرگ شده‌اید. برگردید. شیر‌ها زیر بار نمی‌روند، گورخر‌ها این پا و آن پا می‌کنند، به هم اميد مي دهند،  می‌گویند بمانید، ما همه را آشتی خواهیم داد. جنگل را عوض می‌کنیم. تغییر را باید از خودمان شروع کنیم. دیوار‌ها را خراب… زنجیر‌ها را پاره… بزنید. بشکنید. نترسید. هوای هم را داریم. گورخرهای عاقل‌تر برمیگردند، بعضی از شیر‌ها هم… ولی یک عده می‌مانند. بر نمی‌گردند. می‌خواهند جنگل را عوض کنند. می‌شوند یک عفونت بزرگ جایی وسط جنگل. با هم می‌مانند و هی بزرگ‌تر می‌شوند.

 بزرگ‌تر می‌شوند و همینطور که بزرگ‌تر می‌شوند گورخر‌ها متوجه تغییر یک چیزی در نگاه شیر‌ها می‌شوند. گورخر‌ها از چیزی که در نگاه شیر‌ها هست می‌ترسند. دلشان می‌خواهد بمانند اما از نگاه شیر‌ها می‌فهمند‌د که اوضاع مثل سابق نیست. شیر‌ها هی می‌گویند بمانید، نترسید، اصلن چرا می‌خواهید کسی هوایتان را داشته باشد، روی پای خودتان بایستید، با بقیه گورخر‌ها بجنگید که تنها خرانی هستند در گور. گورخرهایی که با علف وارداتی بزرگ شده‌اند هی عقب را نگاه می‌کنند که انگار راستی راستی گوری باشد برای زمانی که خر می‌شوند و هی روبرو را نگاه می‌کنند که دوستان شیرشان، با آن نگاه‌های عجیب به‌شان خیره شده‌اند، نگاه‌هایی که در آن… الان دقیقن ماجرا همین جا‌ها جریان دارد…

 [توجه داشته باشید شیرهایی که علف وارداتی خورده‌اند منظور بدی ندارند، به نظر نمی‌رسد که داشته باشند. چشم‌هایشان هم… دست خودشان نیست. دلشان می‌خواهد گورخر‌ها پیششان بمانند. آن‌ها دوستان صمیمی بوده‌اند با هدف‌های بزرگ، هنوز هم هستند، حالا همه جنگل را که نه، ولی دست کم خودشان را که می‌توانند تغییر دهند… ضمن اینکه تازگی‌ها بوی تن گورخر‌ها هم مستشان می‌کند. بالاخره آن‌ها شیرند، خر که نیستند فرق مزه گوشت و علف را نفهمند… ولو وارداتی]

ج- عفونت نسبتن بزرگ است. نه اینکه نشود از عهده‌اش برآمد ولی بزرگ است. مثل یک دمل چرکین. از دست کسی هم کار زیادی ساخته نیست. ممکن است در آینده پیشرفت کند… فعلن ولی میان زمین و هواست، دعوا و ترس و خون. فقط این وسط گورخر‌ها بدجوری بلا تکلیف‌اند. ماجرای ذاتگرایی و این‌ها نیست، نگوييد آخر عمري رسيدي به اينكه … نه گورخر اصیلی درکار است و نه شیری. حرفم اين است كه   شیر‌ها هنوز شیرند، جنگل قلمروشان است. راه برگشتشان باز است برای پادشاهی و مقدمشان هم گرامی… گورخر‌ها ولی… می‌خواهند بمانند، حداقل خودشان را عوض کنند، «تغییر باشند که می‌خواهند در جهان ببینند»، گورهای خری را نمی‌خواهند، ناچار باید به اشتیاق گنگ نگاه شیر‌ها اعتماد کنند در حالیکه کل تاریخ این جنگل و جنگل‌های اطراف بار‌ها ثابت کرده که شیر‌ها قابل اعتماد نیستند، تغییر را حتی برای خودشان هم نخواهند خواست و این خاصیت جنگل است نه شیر‌ها.

Advertisements

2 دیدگاه »

  1. روباه said

    به نظر من شیرهای علف وارداتی خورده بهتر است به محدوده‌ی گور خرهای علف وارداتی نخورده حمله کرده، تا آن‌جا که می‌توانند گور خر بخورند. به این ترتیب هم از میزان قدرت نیروهای سنتی جنگل کاسته می‌شود و هم شیرهای متجدد دلی از عزا در می‌آورند.

    • جناب روباه! عرض شد اين خاصيت جنگل است نه شيرها…با اين شيرهاي متجددتان! نقض غرض مي فرماييد كه 🙂

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s