نوازش های فیلسوف پیر برای نسرین صاد

 

بطور کلی فرزانگان همه دوران ها پیوسته یک چیز را گفته اند و سفیهان که در همه اعصار اکثریت عظیم را تشکیل می دهند، همواره عکس آن عمل کرده اند و از این پس نیز چنین خواهد ماند. از این رو ولتر می گوید:

«این جهان، هنگامی که ترکش می گوییم، همانقدر احمقانه و پلید است که آن را به هنگام ورود یافتیم».

انسانی که به قدر کافی غنای درونی دارد و برای تفریح به چیزی از بیرون نیاز ندارد یا فقط اندکی نیاز دارد سعادتمند است، زیرا واردات بهایی گزاف دارند، وابسته می کنند و خطراتی به همراه دارند، موجب گرفتاری می شوند و جایگزین بدی برای محصولات داخلی اند. از دیگران، یا بطور کلی از بیرون از هیچ نظر نمی توان انتظار چندانی داشت. آنچه آدمی برای دیگری می تواند بکند بسیار محدود است. سرانجام هر کسی تنهاست… و فقط آنگاه که به حال خود رها شده ایم می توانیم نیکبختی خویش را بیابیم یا بسازیم… که سعادت به کسانی تعلق دارد که خودکفایند…که غنای روح تنها ثروت حقیقی است و باقی ثروت ها بیشتر موجب زیانند تا سود.

«شکایت از فرومایگان سودی ندارد، زیرا آنچه بر جهان فرمانروایی می کند، فرومایگی است، حتی اگر مردمان عکس این را ادعا کنند».

اهمیت دادن بیش از اندازه به نظرات دیگران جنونی است که بر همه مردم حاکم است حال آنکه اندک تعمقی نشان می دهد که تصویر ما در ذهن آنان در سعادتمند بودن ما تاثیری ندارد. آبرو وجدان بیرونی و وجدان، آبروی درونی است…«غروری را که شایسته آنی بر خود روا دار»

.

.

.

الفدرباب حکمت زندگی کتابی مشتمل بر آرا فلسفی شوپنهاور نیست اما کتابی است شوپنهاوری که در دوران سالمندی رویکرد او به سعادت را نشان می دهد. درباره او گفته اند که خودخواه و خودستا و ستیهنده و گه گاه حتی زمخت بوده و نمی توان گفت از دل بهره چندانی داشته است؛ مضاف بر اینکه حساسیت نظری او به رنج های انسانی با کوشش عملی چندانی برای آرام بخشیدن به آنها همراه نبوده است … خلاصه اینکه «به عنوان یک انسان از دوست داشتنی ترین فیلسوفان نیست» و فکر می کنم دقیقا به همین دلیل است که شما می توانید بیشتر از هر کتاب پندآموز دیگری از مطالعه نظراتش درباب حکمت زندگی لذت ببرید. کسی قرار نیست به شما روحیه بدهد، جملات تاکیدی مثبت بارتان کند، درمورد توانایی خارق العاده شما در دگرگون کردن خودتان و دنیا و مافیها برایتان داد سخن بدهد یا بابت رنج هایی که بهتان می رسد آرامتان کند. رنج است و ملال است و محدودیت است و انزوا است و تنهایی و ناتوانی و عمر کوتاه و سلامت محدود و تنگی دست و فرمانروایی فرومایگی و… و همین است که هست، همین بوده، همین خواهد بود «خوشبختی به آسانی دست یافتنی نیست: یافتن آن در درون خود دشوار است و در جای دیگر ناممکن»

ب- کتاب سخنان گزین درباب حکمت زندگی با عنوان درباب حکمت زندگی توسط محمد مبشری (نشر نیلوفر) به فارسی برگردانده شده است. کتاب با چاشنی مفصلی از مثلها و کلمات قصار اندیشمندان، شعرا و فلاسفه گوناگون به ترتیب «درباره آنچه هستیم»، «درباره آنچه داریم»، «درباره آنچه می نماییم»، «اندرزها و اصول راهنمای عمل (قواعد عمومی، رفتار ما با خویشتن، رفتار ما با دیگران، واکنش ما در قبال مسیر سرنوشت و زندگی)» و«درباره تفاوت های سنین گوناگون» سخن می گوید. خواندنی است و توصیه کردنی برای جان های خسته و دیرخرسندشو.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s