درباره آنچه می‌نماییم


اساس هر گونه آبرو در ‌‌نهایت فایده بردن است. آبروی جنسی طبق ماهیت آن به آبروی زنان و آبروی مردان تقسیم می‌شود و در هر دو طرف یک روحیه همبستگی گروهی وجود دارد که هر دو گروه به خوبی به آن آگاهند. از این دو، آبروی زن بسیار بیشتر اهمیت دارد. زیرا در زندگی زن رابطه جنسی امر عمده را تشکیل می‌دهد. آبروی زنانه در نظر عموم عبارت از این است که دختر، پیش از ازدواج خود را تسلیم مردی نکرده باشد و زن به شوهرش وفادار باشد. اهمیت این نظر از این قرار است: زن از مرد همه چیز می‌خواهد، یعنی انتظار دارد آرزو و نیاز‌هایش تماما برآورده شوند. اما مرد در درجه اول و بلافاصله از زن فقط یک چیز می‌خواهد. از این رو باید توافقی بر این مبنا صورت می‌گرفت که در صورتی که مرد، مسئولیت همه نیازهای زن و کودکان مشترکشان را به عهده گیرد، به آن یک خواست خود دست یاید.

رفاه جنس زن بر پایه این توافق بنا شده است.

برای تحقق بخشیدن به این توافق، باید زنان متحد باشند و همبستگی گروهی نشان دهند. پس به منزله جبهه‌ای یکپارچه و متحد در برابر دشمن مشترک، که‌‌ همان جنس مرد باشد، می‌ایستد که در اثر برتری طبیعی نیروهای بدنی و ذهنی‌اش، مالک همه موهبت‌های زمینی است. جنس مرد باید مغلوب و تسخیر شود تا زنان بتوانند به موهبت‌های زمینی دست یابند و آن‌ها را از آن خود کنند. این اصل اخلاقی در خصوص آبروی زن که که هر گونه همخوابگی تا پیش از ازدواج را ممنوع می‌کند برای رسیدن به این غایت است، تا هر مردی مجبور به ازدواج شود، که به مثابه تسلیم است، از این راه همه افراد جنس زن به طور کلی تامین می‌شوند. بنا براین هر دختری که با همخوابگی پیش از ازدواج به جنس زن در کل خیانت ورزیده باشد طرد می‌شود و داغ ننگ می‌خورد، زیرا اگر این عمل عمومی شود باعث نابودی رفاه جنس زن می‌گردد… زن زناکار نیز چنین سرنوشتی دارد، زیرا پیمان به انقیاد درآوردن مرد را زیر پا گذاشته و با نمونه‌ای که عرضه می‌کند، موجب می‌شود که مردان از تن دادن به ازدواج بترسند، حال آنکه سعادت جنس زن در کل بر پایه این پیمان استوار است.

دستورات اخلاق جنسی که درباره مردان معتبر است نتیجه دستورات اخلاق جنسی زنان است و به مثابه روحیه همبستگی جمعی، طالب آن است که هر مردی که از راه ازدواج تسلیم زنی شده و بدین وسیله امتیازات فراوانی به او داده است، اکنون مراقب باشد، تا پیمان شکسته نشود. این توقع دو علت دارد: یکی اینکه این قرار داد در اثر اهمال در نظارت، استحکام خود را از دست ندهد و دیگر اینکه مرد، که دار و ندار خود را عرضه کرده است، لااقل این تضمین را داشته باشد که در عوض چیزی بدست آورده است: یعنی تملک انحصاری بر همسر خویش را.

بنابراین آبروی مرد ایجاب می‌کند که زنای همسر خویش را مجازات کند، دست کم از این راه که از او جدا شود. اگر با این آگاهی آن را تحمل کند، جمع مردان بر او مهر ننگ می‌زند اما این ننگ به هیچ وجه آنقدر عمیق نیست که ننگی که در اثر از دست دادن آبروی جنسی متوجه زن می‌شود، بلکه فقط لکه‌ای است نه چندان پر رنگ، زیرا رابطه مرد با زن، در زندگی مرد، تحت الشعاع امور و روابط فراوان دیگری است که اهمیت بیشتری دارند.

آن طور که غالب مردم درباره اصولی که برای آبروی زن معتبر است اغراق می‌کنند به این معناست که هدف آن را فراموش کرده و به وسیله گرویده‌اند، زیرا اغراق در اخلاق جنسی، مطلق دانستن ارزش آن است، حال آنکه بیش از هر نوع آبروی دیگری ارزشی نسبی دارد. به نظر من ارزش آن حتی صرفا عرفی و قرار دادی است. تایید این نظر را در نوشته‌های توماسیوس می‌یابیم که می‌نویسد، تقریبا در همه کشور‌ها و دوران‌ها تا زمان اصلاحات مذهبی لو‌تر، هم زیستی غیرشرعی زن و مرد از لحاظ قانونی مجاز بوده و به رسمیت شناخته می‌شده و در این نوع رابطه معشوقه آبرو داشته است.

• نقل از: آرتور شوپنهاور، درباب حکمت زندگی، ترجمه محمد مبشری، صفحات۹۳و۹۵ و ۹۷

 

Advertisements

3 دیدگاه »

 1. Helen said

  زن هایی که می تونن رفاه شون رو خودشون تامین کنن کجای این سیستمی که آقای شوپنهاور گفتن قرار می گیرن؟

  • اون زنان و خیلی زن ها و مردهای دیگر در سیستم آقای شوپنهاور قرار نمی گیرند. با چند مقدمه باید این روایت ایشان از آبروی جنسی را خواند. اول اینکه فیلسوف مرد بوده، بعد اینکه در قرن نوزدهم در اروپا زندگی می کرده و دیگر اینکه شوپنهاور از جمله زن ستیز ترین فلاسفه غربی است.

   • Helen said

    اوهوم. تنکس

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s