مادری


برای عزیز دلم فهیمه

الف-فمینیسم به منظور بررسی پویش های روانی موجود در فرهنگ جامعه که زنانگی را در مادری مستحیل می کند بین «زن» و «مادر» تمایز قائل میشود. به خصوص در نظریه فمینیسم فرانسوی مفاهیم سودمندی از مادر ارائه می شود که مقوله های اجتماعی پیچیده و گاه متناقضی را دربر می گیرد. ژولیا کریستوا و هلن سیکسوس  بازنمایی مادر را در نظم نمادین، یعنی در مردسالاری، زیر سوال می برند؛ هر دو آنها مادر را به مثابه بخشی از گفتمان زنان در نظم نشانه ای جای می دهند.
ب-تعریف و ارزش مادری از منابع بحث و جدل در فمینیسم معاصر است. شولامیت فایرستون و سیمون دوبووار برچیدن بساط مادری در شکل کنونی اش را عامل مهمی در تغییر جامعه و بازتولید اجتماعی می دانند. سایر فمینیست ها معتقدند مسئله، خود مادری نیست بلکه شیوه نهادی کردن مادری در جامعه است که مهم است.
نظر فمینیستهایی نظیر فایرستون مبنی بر این که مادری و آزادی کاملا در تضاد با یکدیگرند مورد اعتراض برخی فمینیستها قرار گرفته است.
فمینیسم لیبرال مشکل مادری را در نقش به طور اجتماعی ساخته و تقدیس شده ی مادری می داند. فمینیسم سوسیالیستی معتقد است مادری بدان جهت معضل ساز است که در بستر قدرت اقتصادی مذکر روی می دهد. فمینیسم رادیکال استدلال میکند که مادری هم منبعی از ارزش ها و ویژگی های خاص زنان است که مبنایی برای یک فرهنگ زنانه ارائه میکند و هم شکلی از سرکوب زنان است که مردسالاری آن را نهادی کرده است. آدرین ریچ در کتاب زاده ی زن شرحی کامل و غنی از مادری به منزله نهادی در مردسالاری، و تاریخ و تحول مادری از عهد کهن تا به امروز ارائه می دهد. همه فمینیستها با ریچ هم عقیده اند که اگر وضعیت و سرشت پیوندهای زنان با نقش های تولید مثلی مورد تجویز جامعه تغییر کند این آزادی انقلابی تر از هر انقلاب اجتماعی خواهد بود

ج-جدال بر سر مسئله مادری یکی از چالش برانگیزترین مباحثی است که میان فمینیست ها و آنتی فمینیستها در گرفته است. از اوایل دهه هفتاد کسانیکه خودشان را پیرو زنانگی می دانستند وارد مبارزه با فمینیست ها یی شدند که به نظرشان ضد زنانگی بودند. برخی از نویسندگان و عملگرایان ضد فمینیست بر نقش های سنتی زنان و تقدس مادری تاکید می کردند و فمینیسم را به عنوان حرکتی علیه این نقش مقدس به نقد می کشیدند. بسیاری از رسانه ها نیز مروج این برداشت بودند که کار اصلی زنان مادری است که به منزله سیمان جامعه، جامعه را در مقابل جهان مادیگرای مردانه محافظت میکند. برخی نیز برپایه دستاورد های علمی بر این باور بودند که چون هیچ کس نمیتواند همانند مادر عشق و محبت بی دریغ خود را نثار کودک کند، کودکانی که توسط افراد دیگر بزرگ می شوند با مشکلات و اختلالات شخصیت روبرو میشوند

د- مسئله مادری هم مثل همه مسائل جامعه ما تا حد زیادی خاص خود ما است؛ خاص خود ما و به شدت تحت تاثیر چیزهایی که اصلا متعلق به ما نیست. جمعیت زیادی از دختران متولد اواخر دهه پنجاه و اوایل دهه شصت در سالهای اخیر مادر شدن را برای اولین -و احتمالا آخرین بار- تجربه خواهند کرد.بسیاری مادران تک فرزند های نازپرورد  نسل نو با همان نگاه سنتی به نقش مادری کماکان  ایده آل های گذشته را برای  مادری فداکار و ایثار گر در ذهن دارند، در حالیکه علی رغم تمام تلاش های انجام شده جامعه ما با شتاب به سمت مدرنیته در حال عزیمت است و این به معنای تغییر روابط میان مادر و فرزند- بخصوص فرزندان دختر- است. این تغییر گونه کاملا متفاوتی از تربیت را طلب میکند، ضمن اینکه خود مادران  هم  نه باید و نه میتوانند در نقش های سنتی خود باقی بمانند و تمام زمان و توان خود را معطوف به کودکانشان کنند چرا که آنها تنها مهمانانی موقت هستند که در بهترین و پر ثمرترین سالهای زندگی سر می رسند و زودتر از زمان معمول وابستگی خود را به خانواده از دست خواهند داد،خلا و تنهایی ناشی از فقدان پیوند های سنتی خانوادگی میتواند تاثیرات مخربی بر روح و روان مادرانی که تمام وقت و انرژی دوران جوانی خود را صرف پرورش کودک خود کرده اند باقی بگذارد. نمیدانم کتاب وانهاده  دوبوار را خوانده اید یا نه، به نظر من او در این کتاب تصویر بسیار شفاف و حقیقی از وضعیت زنی که با باورهای سنتی زندگی خود را ساخته و در سنین میانسالی متوجه میشود که اوضاع آنطور ها هم که او پیش بینی میکرده نیست، خلق میکند. شاید اندکی تامل، مطالعه، آینده نگری و برنامه ریزی – چه درسطح جامعه و چه در سطح خانواده- بتواند از این دست وانهادگی ها جلوگیری کند ضمن اینکه از بسیاری تنش های آینده در برخورد با کودکان نسل نو جلوگیری خواهد کرد.

خیلی مراقب خودت باش عزیزم.

 

 

1 Motherhood
2 Of Woman Born
3 Feminine

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s