عقل مذکر


الف-عقل مذکّر مردانگی و زنانگی در غرب* نوشته ی ژنویو لوید*، تا آنجا که من میدانم اولین کتابی است که در حوزه فلسفه فمینیستی به فارسی برگردانده شده است* این کتاب در سال 1984 منتشر شد و واکنش های زیادی را در پی داشت.
ب– در فصل اول این کتاب هفت فصلی عقل علم و سلطه ماده   مسئله زنانگی و نظریه های معرفت در یونان باستان و عقاید فرانسیس بیکن در خصوص معرفت به مثابه در بند کشیدن طبیعت بررسی میشود. در فصل دوم تحت عنوان تقسیم نفس:مردانگی و زنانگی آرا افلاطون، فیلون اسکندرانی، آگوستینوس و آکوئیناس، در این خصوص مورد بررسی قرار می گیرد.در فصل سوم عقل همچون دستیافت روش دکارت و عقل و انفعال از نظر هیوم مورد توجه است و در فصل چهارم با عنوان عقل و پیشرفت به عقاید روسو، کانت و هگل پرداخته میشود. فصل بعدی با نام عمومی و خصوصی به آگاهی زیرین زن در اندیشه ی  هگل می پردازد. فصل ششم با عنوان مبارزه برای استعلا  خودآگاهی هگلی و اندیشه های سارتر و دوبوار درباره ی استعلا را بررسی میکند و فصل هفتم به پاره ای ملاحظات اختصاص یافته است.
ج– این مدعای رایج در مجادلات فلسفی کنونی که عقل «مردانه» است، ناگزیر این فکر را به ذهن متبادر میکند که هر آنچه برای مرد معقول و درست است ممکن است برای زن صدق نکند.
این کتاب نشان میدهد که مردانه بودن عقل انسان تنها به یکسو نگری سطحی زبان خلاصه نمیشود، بلکه ریشه های آن در دل سنت فلسفی  غرب نهفته است. قصد این نیست که بگوییم زن حقیقتی خاص خود دارد یا ضوابطی مشخصا زنانه برای باورهای عقلانی هست. غرض، اقامه نظری است که لاف زنی های عقل را کمابیش رسوا میکند. گذشته از این، جنسیت یکی از چیزهایی است که تصور می رود اندیشه براستی عقلانی باید از آن برکنار باشد. این باور که اگر ذهن ها عقلانی باشند اساسا فرقی با هم ندارند، زیر بنای بسیاری از ایده آل های اخلاقی و سیاسی ماست*
د– عقل مذکر کتابی بسیار خواندنی است که مطالعه آن را به علاقمندان فلسفه فمینیستی جدا توصیه میکنم هر چند که میدانم اغلب علاقمندان جدی این حوزه آن را مطالعه کرده اند. اما نکته ای که لازم میدانم اینجا به آن اشاره کنم این است که با توجه به عدم آشنایی بسیاری از فمینیست ها با فلسفه و مطالعات نظری فمینیسم و در مقابل عدم اطلاع عموم دانشجویان فلسفه از سابقه فمینیسم و حوزه های نظری فلسفه معاصر، پیشنهاد میکنم پیش از خواندن این کتاب بسیار کم حجم ولی پر محتوا_ برای پرهیز از هرگونه قضاوت عجولانه_ حتما نگاهی به کتابهای عمومی تری که در این حوزه به رشته تحریر درآمده است داشته باشند نک: فمینیسم و ما 

 


* The man of reason: male and female in western philosophy
* Genevieve Lloyd
* عقل مذکر:مردانگی و زنانگی در فلسفه غرب، ژنویو لوید، محبوبه مهاجر، تهران،نشرنی، 1381
* متن پشت جلد کتاب  

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s